ccq

استفاده کاربردی از ccq در کلاس درس

به عنوان یک معلم پس از تدریس، چطور بفهمیم که زبان‌آموزان کاملاً موضوع را متوجه شده‌اند؟  concept checking questions یا به اختصار ccq سوالاتی هستند که در این زمینه به ما کمک می‌کنند. مثلاً در انتهای درس “be going to” از زبان‌آموزان نپرسیم: «آیا فهمیدید که چطور از “be going to” برای برنامه‌های آینده استفاده…

selfcorrection

self-correction: از اهمیت تا اجرا

در یک کلاس زبان به عنوان یک معلم عوامل زیادی را می‌توانید کنترل کنید اما اشتباهات زبان‌آموزان در حیطه کنترل شما نیستند. می‌دانیم که گاهی اشتباهات زبان‌آموز بر پروسه تدریس معلم تاثیر دارد، گاهی مانع پیشرفت جریان تدریس می‌شود و گاهی این جریان را کند می‌کند. در کلاس زبان لازم است معلم به زبان‌آموزان برای…

psychology1

چند اصل روانشناسی کاربردی در کلاس زبان

یک معلم موفق لازم است باسواد بوده و به موضوع تسلط داشته باشد. اما سطح دانش روان‌شناسی او نیز در موفقیتش در کلاس تاثیرگذار است. در زیر چند اصل روانشناسی مفید در کلاس زبان جمع‌آوری شده است:   باور زبان‌آموزان و تصوری که از هوش و توانایی خودشان دارند بر میزان یادگیری و عملکرد شناختی…

fossilization 1

دلایل اصلی تثبیت غلط‌های زبان‌آموزان

آیا زبان‌آموزان شما اشتباهات تکراری دارند؟ یعنی با وجود اصلاح مکرر معلم، باز هم این اشتباهات تکرار می‌شوند؟ این مساله تثبیت یا فسیل شدن اشتباهات در ذهن نام دارد. دانستن دلیل این اشتباهات می‌تواند نقش تعیین‌ کننده‌ای در اصلاح آنها داشته باشد. در این مقاله این دلایل مطرح می‌شوند.

reading and critical1

تفکر انتقادی و مهارت درک مطلب

آنها که با دقت کتاب می‌خوانند، متفکران و منتقدان خوبی هستند. آنها همواره آنچه می‌خوانند یا می‌شنوند را تحلیل می‌کنند. زبان آموزانی که کتاب خوان هستند نیز می‌آموزند که به زبانی دیگر درباره افکارشان تامل کنند. بنابراین هنگام یادگیری زبان خارجی نیز می‌توان به بهبود مهارت درک مطلب زبان آموزان کمک کرد. در این مقاله سوالات، مهارت‌ها و فعالیت‌های کلاسی مرتبط جمع آوری شده است.

15 questions

15 سوال برای تقویت تفکر انتقادی زبان‌آموزان

گاهی یک موضوع را به عنوان یک مسئله می‌پذیریم بدون اینکه بپرسیم چرا این یک مسئله است. گاهی از یک طرف بحث جانبداری می‌کنیم بدون اینکه استدلال طرف مقابل را بدانیم. از آنجا که زبان آموزان، دانش آموزان و دانشجویان کنونی رهبران آینده هستند پس بهتر است هم آنها را با تفکری عمیق‌تر تربیت کنیم. در اینجا ۱۵ سوال اساسی جهت بهبود تفکر انتقادی جمع آوری شده است.

creativity1

نمونه‌هایی از کاربرد تفکر انتقادی در کلاس

یکی از مهمترین مولفه‌ها در نوشتن طرح درسی، تشویق زبان آموز به فکر کردن است. در این مقاله چند نمونه خوب در چند سطح مختلف مطرح شده که می‌تواند به معلمان زبان هنگام طراحی برنامه کلاس ایده بدهد تا اطلاعات را طی فرآیندی که فکر زبان آموز درگیر است ارائه کنند. علاوه بر تفکر انتقادی، تفکر خلاق را هم تقویت کند.

problem

چند تمرین کاربردی برای تقویت مهارت «حل مسئله»

به عنوان یک معلم همیشه فکر می‌کردم که چطور می‌توانم نه تنها به بهتر شدن زبان انگلیسی زبان‌آموزان کمک کنم، بلکه در زندگی آنها نیز اندکی کمک کننده‌ باشم. به نظر می‌رسد تقویت مهارت حل مسئله از جمله مورادی است که می‌تواند به زبان‌آموزان در زمان کنونی و مهمتر از آن در آینده کمک کند. در این مقاله چند تمرین کاربردی مهارت حل مسئله جمع آوری شده است. بهبود این مهارت سبب می‌شود که با ذهنی بازتر و به روزتر مشکلات را بررسی کنیم و ریشه آنها را پیدا کنیم.

تفکر انتقادی: از اهمیت تا اجرا

وظیفه هر معلم، تنها به تدریس موضوعات درسی محدود نمی‌شود و از مهم‌ترین وظایف او پرورش ذهن شاگردان است. معلم زبان خارجی نیز لازم است در کنار مطالب کلاسی به زبان‌ آموز خود کمک کند که نقادانه فکر کند و پس از طرح هر نظر، به دور از تعصب آن را بررسی کرده و سپس بپذیرد یا رد کند. در نتیجه در جامعه شهروندانی منتقد خواهیم داشت که می توانند به شکل مستقل فکر کنند و تصمیم بگیرند.

learner agency

خودکفایی زبان آموز

معلم تا چه حد باید پیگیر انجام تکالیف توسط زبان‌آموز باشد؟ چطور می‌توان زبان‌آموزانی خودکفا داشت تا خودشان مشتاقانه در پروسه یادگیری پیش بروند و معلم تنها راهنمای آنها باشد؟ آموزش زبان فقط آموزش مجموعه‌ای از گرامرها و لغت نیست. یک معلم زبان می‌تواند به زبان آموز کمک کند هنگام یادگیری دید وسیع‌تری داشته باشد و بیشتر درگیر زبان باشد. در این صورت یادگیری لذت بخش‌تر خواهد بود و مطالعه زبان برای زبان آموز چیزی بیش از یک تکلیف در نظر گرفته می‌شود.

اجرای نقش در کلاس

اجرای نقش در کلاس آموزش زبان خارجی

همواره معلم‌های زبان خارجی به دنبال راهی برای جذاب‌تر کردن کلاس خود هستند. از طرفی اغلب زبان‌آموزان به اجرای نقش در کلاس علاقه نشان می‌دهند، بخصوص اگر در حیطه علاقه آنها باشد. در این مقاله به موضوع اجرای نقش در کلاس زبان پرداخته شده و چند مثال نیز جمع‌آوری شده است.