creativity1

نمونه‌هایی از کاربرد تفکر انتقادی در کلاس

یکی از مهمترین مولفه‌ها در نوشتن طرح درسی، تشویق زبان آموز به فکر کردن است. در این مقاله چند نمونه خوب در چند سطح مختلف مطرح شده که می‌تواند به معلمان زبان هنگام طراحی برنامه کلاس ایده بدهد تا اطلاعات را طی فرآیندی که فکر زبان آموز درگیر است ارائه کنند. علاوه بر تفکر انتقادی، تفکر خلاق را هم تقویت کند.

ccq

استفاده کاربردی از ccq در کلاس درس

به عنوان یک معلم پس از تدریس، چطور بفهمیم که زبان‌آموزان کاملاً موضوع را متوجه شده‌اند؟  concept checking questions یا به اختصار ccq سوالاتی هستند که در این زمینه به ما کمک می‌کنند. مثلاً در انتهای درس “be going to” از زبان‌آموزان نپرسیم: «آیا فهمیدید که چطور از “be going to” برای برنامه‌های آینده استفاده…

problem

چند تمرین کاربردی برای تقویت مهارت «حل مسئله»

به عنوان یک معلم همیشه فکر می‌کردم که چطور می‌توانم نه تنها به بهتر شدن زبان انگلیسی زبان‌آموزان کمک کنم، بلکه در زندگی آنها نیز اندکی کمک کننده‌ باشم. به نظر می‌رسد تقویت مهارت حل مسئله از جمله مورادی است که می‌تواند به زبان‌آموزان در زمان کنونی و مهمتر از آن در آینده کمک کند. در این مقاله چند تمرین کاربردی مهارت حل مسئله جمع آوری شده است. بهبود این مهارت سبب می‌شود که با ذهنی بازتر و به روزتر مشکلات را بررسی کنیم و ریشه آنها را پیدا کنیم.

تفکر انتقادی: از اهمیت تا اجرا

وظیفه هر معلم، تنها به تدریس موضوعات درسی محدود نمی‌شود و از مهم‌ترین وظایف او پرورش ذهن شاگردان است. معلم زبان خارجی نیز لازم است در کنار مطالب کلاسی به زبان‌ آموز خود کمک کند که نقادانه فکر کند و پس از طرح هر نظر، به دور از تعصب آن را بررسی کرده و سپس بپذیرد یا رد کند. در نتیجه در جامعه شهروندانی منتقد خواهیم داشت که می توانند به شکل مستقل فکر کنند و تصمیم بگیرند.

learner agency

خودکفایی زبان آموز

معلم تا چه حد باید پیگیر انجام تکالیف توسط زبان‌آموز باشد؟ چطور می‌توان زبان‌آموزانی خودکفا داشت تا خودشان مشتاقانه در پروسه یادگیری پیش بروند و معلم تنها راهنمای آنها باشد؟ آموزش زبان فقط آموزش مجموعه‌ای از گرامرها و لغت نیست. یک معلم زبان می‌تواند به زبان آموز کمک کند هنگام یادگیری دید وسیع‌تری داشته باشد و بیشتر درگیر زبان باشد. در این صورت یادگیری لذت بخش‌تر خواهد بود و مطالعه زبان برای زبان آموز چیزی بیش از یک تکلیف در نظر گرفته می‌شود.

اجرای نقش در کلاس

اجرای نقش در کلاس آموزش زبان خارجی

همواره معلم‌های زبان خارجی به دنبال راهی برای جذاب‌تر کردن کلاس خود هستند. از طرفی اغلب زبان‌آموزان به اجرای نقش در کلاس علاقه نشان می‌دهند، بخصوص اگر در حیطه علاقه آنها باشد. در این مقاله به موضوع اجرای نقش در کلاس زبان پرداخته شده و چند مثال نیز جمع‌آوری شده است.

راه‌های خلاقانه و جایگزین دریلینگ

از آنجا که هدف از یادگیری زبان ایجاد ارتباط است منتقدان دریلینگ روشی مبتنی بر تعامل زبان آموز پیشنهاد می‌دهند. در این روش زبان آموز بیش از معلم در کلاس صحبت می‌کند و در موقعیت‌هایی که شبیه دنیای واقعی است عبارت‌ها و دیالوگ‌هایی را می‌آموزد.

Drilling - دریلینگ

دریلینگ – Drilling؛ روشی متداول اما کاربردی در کلاس زبان

دریلینگ روش بسیار متداولی در کلاس‌های زبان است. اگر فکر شده طراحی شده باشد و در زمان درستی استفاده شود، می‌تواند برای زبان‌آموزان بسیار مفید باشد. در این مقاله دلایل استفاده از آن و نمونه‌های کاربردی معرفی می‌شوند.

Gamification in EFL Classes

بازی‌وارسازی یا Gamification در کلاس زبان

بازی ها چطور می توانند به معلم کمک کنند تا یک کلاس جذاب و آموزنده داشته باشد و در عین حال زبان آموزان بیشتر در کلاس مشارکت کنند؟ آیا هر بازی می تواند برای رسیدن به این اهداف مناسب باشد؟ آیا بازی ها نظم کلاس را بر هم می زنند؟ در این مقاله به این سئوالات پرداخته شده و مهم ترین خصوصیات بازی های کاربردی در کلاس های زبان خارجی گردآوری شده است.

زبان‌آموزان بیش‌فعال

۵ توصیه کاربردی برای تدریس به زبان‌آموزان بیش‌فعال

حتما تا به حال پیش آمده که در هنگام تدریس متوجه شوید که تعدادی از زبان آموزان هرچند باهوشند، اما توجه کافی در کلاس ندارد. یکی از عوامل عدم توجه می‌تواند «اختلال بیش‌فعالی» باشد. در این مقاله ابتدا تعریف مختصری از این اختلال و سپس چند توصیه کاربردی برای معلمان ارائه شده است. از آنجا که مشکل زبانی افراد بیش‌فعال ممکن است در هر سن و سالی بروز کند، این توصیه‌ها می‌تواند در کلاس‌های مختلف و گروه‌های سنی مختلف قابل استفاده باشد.